(Oszaka,1928 - Minnesota, 1990)
szoto zen mester, a Minnesota Zen Meditation Center első apátja

Idézetek
“A spirituális praxis egyik legfontosabb pontja, hogy ne próbálj elmenekülni a saját életed elől, hanem nézz vele szembe – teljesen alapossággal és mindenre kiterjedőn.”
* * *
“Ne használd a buddhizmust önmagadért! Add a tested és tudatod a Buddha-dharmának. A buddha nem istenség. A Buddha a te hétköznapi életed.”
* * *
“Ha a buddhizmust annak reményében tanulmányozod, hogy az majd segít rajtad, akkor ez azt jelenti, hogy az egód, az önzésed számára használod a buddhizmust. Bármeddig is teszed, ez csak egocdentrikus gyakorlás marad. Ha kitartasz amellett, hogy így gyakorolj, soha nem leszel elégedett, mivel a vágy végtelen.”
A japán származású Dainin Katagiri a szótó zen iskola kiváló tanítója, rósija volt. Munkásságával és az amerikai Minnesota Zen Meditation Center megalapításával jelentős szerepet vállalt az eredeti zen szellem nyugati megismertetésében.
Katagiri rósi fiatal korában a japán Eiheidzsi-kolostorban gyakorolt három éven keresztül Eko Hasimoto rósi irányítása alatt. Emellett tanulmányokat folytatott a Komazawa Egyetemen is. 1963-ban zen szerzetesként az Egyesült Államokba ment a Los Angeles-i Zenshuji Soto Zen Missionbe, majd később a San Francisco Zen Centerbe, ahol Sunrjú Szuzuki rósi segítője és munkatársa lett, egészen annak 1971-ben bekövetkezett haláláig. Ezt követően alapította meg minneapolisi zen központját, a Minnesota Zen Meditation Centert, melynek ő lett az első apátja.
1984-től két évig átmenetileg a San Francisco Zen Center apátja is volt. Tanítványai időközben jelentős nyugati buddhista vezetők lettek. Két jelentős hatású könyve a Visszatérés a csendhez (Returning to silence) és a Mondanod kell valamit (You have to say something).
A szerző könyvei
A szerzőhöz kapcsolódó írások
- A háromféle tudás – egy zen mester szavaival
- Az iszákos szerzetes szökése – a hit szerepe a buddhizmusban
- Csak ennyit érts meg: két Hold van!
- Gutei szerzetes egyetlen ujja – a megújuló élet titka
- Hogy is vehetnénk el mások életét? – egy zen mester gondolatai a buddhista előírásokról
- Kavicsot dobni az óceánba – teljes eggyé válás a cselekvéssel
- Túl a gondolkodáson – Katagiri zen mester tanítása
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.